آیا ظروف پلی استایرن PS در بسته بندی مواد غذایی بکار میروند سمی ویا سرطان زا هستند؟

پلی استایرن PS

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

مطالعات نشان می دهد که پلی استایرن بکار گرفته شده در صنعت بسته بندی مواد غذایی با سایر صنایع بسته بندی متفاوت است، چرا که پلی استایرن های گرید خوراکی عاری از هرگونه مواد سمی و افزودنی های غیر مجاز می باشد.

پلی استایرن PS

آیا   ظروف پلی استایرن PS در بسته بندی مواد غذایی بکار میروند سمی ویا سرطان زا هستند؟
مطالعات نشان می دهد که پلی استایرن بکار گرفته شده در صنعت بسته بندی مواد غذایی با سایر صنایع بسته بندی متفاوت است،  چرا که پلی استایرن های گرید خوراکی عاری از هرگونه مواد سمی و افزودنی های غیر مجاز می باشد.
این پلیمر از نظر اقتصادی  مقرون به صرفه و ارزان بوده و هزینه تولید مواد غذایی را پایین نگه می دارد و به دلیل سبک بودن باعث کاهش هزینه های حمل و نقل نیز می گردد.
پلی استایرن سطح بسیار بالایی در مقاومت نسبت به رطوبت دارد.
پلی استایرن شکل خود را حتی در مقابل نوشیدنی های گرم حفظ می نماید، به آسانی نمی شکند و خرد نمی شود.
پلی استایرن توسط سازمان های نظارتی، از جمله سازمان غذا و داروی آمریکاFDA واتحادیه اروپا EC،جهت ارتباط مستقیم با مواد غذای مورد بررسی قرار گرفته است.  و همانطور که اشاره گردید، جهت بسیاری از موارد بهداشتی برای سرویس های غذایی مانند بیمارستان ها، مدارس و رستوران ها کاربرد گسترده ای داشته وبه لحاظ بهداشتی مورد تایید می باشد.

برداشت های اشتباه در منع مصرف ظروف پلی استایرنی
آنچه امروزه دربرخی رسانه ها و سازمان های نظارت بر کنترل کیفیت بسته بندی و مواد غذایی می شنویم ومی خوانیم که در مصرف ظروف پلاستیکی بسته بندی منومرهای سمی استایرن در مواد غذایی رها می شود و موجب سرطان می شود. این اظهار نظرها و نوشته ها متاسفانه به طور نقل قول و مصاحبه با افراد غیر متخصص و نا آگاه در زمینه مواد پلیمری، صنایع بسته بندی و غذایی است. در این اظهار نظرها هیچگونه مدرک ومستندات علمی و یا نتایج آزمون هایی که صحت گفته ها را تایید کند ارائه نشده است!!!
بیش از 5 دهه است که انواع پلاستیک های پلی استایرنی شفاف، رنگی و فومی برای بسته بندی های محصولات غذایی بکار می روند. در سایر کشورهای جهان از این پلیمر استفاده های گوناگون شده و می شود وتا کنون اثرات سمی آنها آشکار نشده است.
زمانی ظروف پلی استایرنی مشکل ساز خواهند بود که از مواد اولیه گرید خوراکی نباشد، از مواد ضایعاتی و دست دوم در تولید آنها استفاده شده باشد ویا استفاده غیر اصولی از آنها  بکار رود.    

تحقیقات منتشر شده در خصوص ایمنی پلاستیک های پلی استایرین در بسته بندی مواد غذایی
از سال 1990 تا کنون سازمانها و انجمن های علمی جهان در خصوص سلامت وایمنی پلیمرهای پلی استایرنی در صنعت بسته بندی مواد غذایی تحقیقاتی انجام داده اند که خلاصه برخی از آنها ارائه می گردد:
درسال 1990انجمن صنایع پلاستیک The Society of the Plastics Industry (SPI) درسال 2002 مشاورین بسته بندی های پلی استایرن (Polystyrene Packaging Council’s (PSPCو درسال 2011 گزارش سازمان سم شناسی ملی آمریکا بر روی مواد سرطان زا  The National Toxicology Program (NTP) 12th Report on Carcinogens   که در آن اشاره شده است که تولیدکننده پلی استایرن گرید خوراکی وداروئی آزمون هایی بر روی میزان مونومرهای استایرن باقیمانده انجام دادند.  نتایج آزمونها نشان داده که  میزان مهاجرت مونومرها بسیار ناچیز است و مطابق با حد مجاز استانداردهایFDA  است و اثری بر روی سلامتی وبهداشت نمی گذارد
علاوه بر این، موسسه ملی علوم بهداشت محیط زیست ایالات متحده NIEHS در ژوئن 2011 اظهار داشت: «استایرن نباید با پلی استایرن اشتباه گرفته شود. استایرن به صورت مایع، استفاده می گردد و پلی استایرن یک پلاستیک جامد است و ما بر این باور هستیم که مردم در معرض هیچگونه  خطری در استفاده از محصولات پلی استایرنی نخواهند بود.
نتایج پژوهشهای انجام شده در اروپا، ایالات متحده و ژاپن، به وضوح حاکی از آن است که پلی استایرن در بسته بندی مواد غذایی سرد و گرم بی خطر است.
این نتایج با یافته های وزارت بهداشت در ژاپن، که اخیرا اظهار داشته که هیچ دلیلی برای نگرانی های بالقوه به علت استفاده از محصولات پلی استایرنی در مورد افزایش استروژن زیست محیطی وجود ندارد،با محیط سازگار هستند.
سازمان های بهداشتی مانند سازمان غذا و داروی آمریکا FDA  و یا کمیته علمیESC   اروپا تماس ماده غذایی با بسته بندی پلی استایرنی را بی ضرر دانسته و تاکید دارند که این بسته بندی برای سلامت مصرف کننده  با عوامل ایمنی بالا روانه بازار می گردد.
وزارت بهداشت و محیط زیست هنگ کنگ اخیرا با بررسی ایمنی بسته بندی محصولات غذایی به کمک پلی استایرن انجام داده است به نتایجی مشابه با FDA آمریکا دست یافته است.
گزارش اطلاعات ایمنی مواد پلی استایرینی شماره :ش م ص پ/ش پ ب ا/ 7225 ویرایش 1384 شرکت ملی پتروشیمی ایران نیز ایمنی وسلامتی پلی استایرن های خوراکی  تولید پتروشیمی تبریز را تایید می کند.

نظرات

 
   
 
Captcha